O nas Oferta Kontakt    
Profil Thyssen
AD
Profil Thyssen
DELUXE
Profil Thyssen
PRESTIGELINE
 
SYSTEM PROFILI FIRMY THYSSEN
OKNA w nowym i starym budownictwie.

Okna z tworzyw sztucznych firmy THYSSEN to okna najwyższej jakości. Doskonałe, wysokiej jakości profile, opracowane indywidualnie przez zakłady specjalistyczne, spełniają najwyższe wymagania. Można je z powodzeniem stosować zarówno w budynkach nowoczesnych, jak też w starym budownictwie. Są one w takim samym stopniu cenione w domkach jednorodzinnych, jak i w wielkich obiektach przemysłowych.

Zalety okien firmy Thyssen:
Możliwe wszelkie rodzaje oszklenia; Grubość szkła: w wykonaniu z przesuniętymi powierzchniami do 39 mm, ze zwartymi powierzchniami do 55 mm; Ostre promienie i skosy o kącie 45` zapewniają optymalny odpływ wody i estetyczny wygląd; Wewnętrzna listwa podszybowa według normy DIN 18545; Bezciśnieniowe odwodnienie zapewniające optymalną szczelność; Podwójne uszczelnienie; Otwory odwadniające i wentylacyjne zawsze przez komory wstępne; Metalowe wzmocnienia zapewniające sztywność konstrukcji okna.

Możliwe jest wykonanie okien o wszelkich wymaganych kształtach, jak np. okna pojedyncze w wersji okien obrotowo-odchylanych, okien obrotowych lub odchylanych, okna z okrągłym łukiem lub szczeblinami, oszklone szczyty, wykusze, okna dachowe albo konstrukcje specjalne. Oferują one najwyższy komfort mieszkania i pozostają estetyczne i stabilne przez długi czas.
 

 
  1. Możliwość zastosowania wszystkich rodzajów szklenia, grubość szkła:
    A - dla powierzchni wzajemnie przesuniętych: do 39mm
    B - dla powierzchni licyjących: do 55mm
  2. Dostosowanie do szklenia na sucho lub lakierowania.
  3. Silne zaokrąglenia i skosy wynoszące 45o zapewniają optymalny odpływ wody. i stanowią o ładnym wyglądzie.
  4. Wewnętrzna listwa szklana wg normy DIN 18545.
  5. Jednakowe ukształtowanie przylgi dla skrzydła i ramownicy.
  6. Dwie biegnące dookoła uszczelki.
  7. Podwyższone zabezpieczenie przed włamaniem dzięki wzmocnionym elementom zamykającym.
  8. Otwory odwadniające i wentylacyjne zawsze przez komory wstępne.
  9. Wielkowymiarowe wzmocnienia stalowe w ramownicach i skrzydłach pozwalają na zachowanie optymalnej statyki.
  10. Możliwość zamocowania wszystkich dodatkowych profili przez zatrzask.
10 argumentów przemawiających za systemem "DELUXE"
 
  1. Możliwe są wszelkiego rodzaju oszklenia, grubość szkła do 38mm
  2. Szklenie na sucho z prawie niewidocznymi uszczelkami
  3. Zaokrąglenia i skosy o kącie 22o gwarantują dobry spływ wody oraz nadają profilowi harmonijny wygląd.
  4. Wewnętrzna listwa szklana według DIN 18545
  5. Dwie uszczelki okrężne
  6. Większa wytrzymałość na włamania dzięki wzmocnionym zamknięciom.
  7. Otwory odwadniające oraz wentylacyjne wyłącznie poprzez komory wstępne.
  8. Solidnie zwymiarowane ożebrowanie stalowe skrzydeł i ram zapewniające optymalne właściwości statyczne.
  9. Mocowanie okuć zawsze przez kilka ścianek.
  10. Lepsze zabezpieczenie przed uderzeniami strug deszczu dzięki ukształtowaniu profili skrzydeł z przesuniętymi względem siebie powierzchniami.
 
 
Kombinacja energooszczędna systemów z dwoma uszczelkami (AD) oraz trzema uszczelkami (MD) w systemie PRESTIGELINE
 
  1. Szklenie o grubościach od 24 do 38 mm
  2. Wewnętrzna listwa przyszybowa według normy DIN 18545
  3. Optymalna izolacja termiczna dzięki wysokości zacisku szkła 25 mm
  4. -Dwie umieszczone na obwodzie uszczelki w systemie AD
    -Trzy umieszczone na obwodzie uszczelki w systemie MD uszczelki w kolorze szarym do białych profili oraz w kolorze czarnym dla profili w innych kolorach.
  5. Silne wzmocnienia ram i skrzydel
  6. Wzmocnienia ram i skrzydeł o podwyższonej sztywności
  7. Zamocowania okuć zawsze przez dwie ścianki.
  8. Wywierty na kołki przez komorę wstępną ramy
  9. Możliwość nałożenia wszelkich profili dodatkowych.
  10. Otwory odwadniające i wentylacyjne zawsze przez komory wstępne
  1. Euro-wpust do okuć o odstępie 13 mm między osiami
  2. Zaokrąglenia i skosy o kącie 20 o zapewniają optymalny odpływ wody i harmonijny kształt
  3. Głębokość zabudowy 76 mm
    Profile ram i skrzydeł dostarczane są w różnych długościach
 

Specjalny program szczeblin, które mogą być umieszczone wewnątrz lub na zewnątrz okien, oferuje wszelkie możliwości kreowania w zakresie nowego i starego budownictwa.

Elementy rolet dostępne są w trzech wielkościach maksymalnej wysokości elementu wynoszącej 3,5 m. Elementy te mają wysoką wartość izolacji akustycznej i termicznej. Oprócz tego zapewniają one dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem.

Paleta barw:
Profile, które stosujemy dostępne są w uniwersalnym kolorze białym, a poza tym również w dekoracyjnych wzorach drewna albo w kolorze czerwonym, zielonym lub niebieskim; inne kolory dostarczane są na zamówienie.

Dane techniczne:
Wartość izolacji termicznej: ok. 1,5 W/m2K
Wartość izolacji dźwiękowej: od 33 do 47 dB (do S-tej klasy izolacji dźwiękowej)

 

 
 
Nowoczesne okucia SIEGIENIA Si-line Titan Silber to najwłaściwsze zabezpieczenie działania okien Roofex. Uproszczenie mechanizmu uchyłu okna zwiększa jego niezawodność. Narożnik antywłamaniowy z nowym kutym zaczepm zwiększa bezpieczeństwo użytkowników. Znaczna poprawa funkcjonalności okien dzięki mechanizmowi "Roll-royce" wspomagającemu wprowadzanie skrzydła do ramy okna. Nowoczesne rozwiązania w okuciach sprawią, że Państwa dom jest bezpieczny nawet przy uchylonym oknie.
Współczesne okucia okien - nie-wiele mają wspólnego z dawnymi zawiasami i zamknięciami okien. Nowoczesne okno porusza się wielokierunkowo, (okna prze-suwne, uchylne i rozwierne), to też okucia muszą się do nich dostosować. Zabezpieczenie przed przypadkowym "wypa-dnięciem" skrzydła okna z ramy w trakcie normalnego użytkowania, to już zdecydowanie za mało, by skłonić do zakupu. Okna muszą być "niewzruszone" w znacznie bardziej ekstremalnych sytuacjach. Normą stały się zabezpieczenia wokół całego okna, czyli okucia obwiedniowe. Liczne dodatkowe funkcje okuć, muszą być precyzyjnie dopa-sowane do lini produkcyjnej okien.
Artykuł
Skrzydło okna jest elementem ruchomym sterowanym przy po-mocy klamki, położenie klamki w jednej pozycji określa kierunek otwierania lub uchylania okna, w innej blokuje zawiasy i dociska skrzydło do ościeżnicy (ramy). Ponieważ najczęstrzym sposobem "forsowania" okna przez włamywacza jest wyważenie skrzydła z ramy okna, skrzydło stało się newral-gicznym elementem okna. Nieza-wodność tego mechanizmu, czyli funkcjonowanie okna jest priory-tetem.
Modułowy charakter okuć pozwala na dość łatwą rozbudowę sytstemu ochrony do wyższych klas odporności WK1
i WK2, czyli indywidualną decyze jak powinno być zabezpieczone określone okno w naszym domu. Okna na parterze są znacznie bardziej narażone na włamanie niż okna na wyższych kondygnacjach. Niemniej nawet podstawowe okucia Titan Silber posiadają podwyższony stopień bezpieczeństwa, a to dzięki konstrukcji mechanizmu uchyłu okna. Okno posiada taką funkcję, że nawet uchylone jest zabez-pieczone przed wyważeniem. Umożliwia to np. wentylację pomieszczenia bez narażania się na włamanie do środka. Jest to możliwe m.in. dzięki zasto-sowaniu kutego zaczepu grzybkowego.
Każda klasa okuć jest dostosowana do określonej wagi skrzydła okna, zamawiając okna nietypowe (np. z duża ilością przwiązek lub grubszym szkłem) sprawdźmy czy użyte okucia spełniają dopuszczalne obciążenie. Funkcja uchyłu okien powstała z myślą o wietrzeniu bez potrzeby zastawiania okna tym co pod ręką, więc jeśli mamy takie nawyki to zamówmy od razu okno uchylno - rozwierne, lub jeszcze lepiej z funkcją mikrowentylacji tz. okno jest praktycznie zamknięte, ale w takiej pozycji, że umożliwia swobodny przepływ powietrza poprzez niewielką szczeline pomiędzy ramą a skrzydłem.

Czym się kierować przy odjęciu decyzji?

    W dobie gospodarki rynkowej, ogromnej oferty będącej na rynku Klient staje przed dylematem, – od kogo zakupić okna? Sam wiem jak to jest - przy takiej ogromnej ofercie - PCV czy drewno a jeśli PCV to który profil wybrać by być zadowolonym i zbędnie nie wydać zbyt dużo pieniędzy. Prawie cały rok  nie mogłem się zdecydować jaki wybrać (choć wtedy oferta była mniejsza i nie kuszono "promocjami" tak jak dziś), aż trafiłem do punktu, który obsługiwany był przez dobrze przeszkolonego i przy okazji praktycznie zapoznanego z tematem okien przedstawiciela producenta - to on swoja wiedza fachowa namówił mnie na okna PCV w profilu KBE z których po dziś dzień jestem zadowolony by nie powiedzieć - zachwycony - i któremu po dziś dzień jestem wdzięczny za pomoc w podjęciu decyzji. Sam w swej ofercie posiadam tylko albo aż cztery profile sprawdzonych producentów:

-    Aluplast - wycofany z oferty

-    REHAU - dość atrakcyjny cenowo ale jego możliwości zastosowania ograniczone

-    ROPLASTO  - atrakcyjny cenowo, atrakcyjny wygląd

-    GEALAN - atrakcyjny cenowo jak REHAU ale jego możliwości zastosowania odrobinę większe, profil coraz bardziej popularny

-    KBE - troszkę droższy od REHAU ale jego możliwości użycia są dużo większe

-    SALAMANDER - profil "z górnej półki" - w moim odczuciu porównywalny z najlepszym (SCHUCO) i wbrew pozorom nie jest aż tak drogi jak można by sądzić po jego atutach.

-    profil 3 czy więcej komorowy - tutaj namnożyło się wiele nie do końca prawdziwych stereotypów - zwiększenie liczby komór z założenia miało podnieść izolacyjność okna jak całości - dlatego konstrukcja wewnętrzna jest taka, że wytrzymałość okna wcale nie jest wyższa - ograniczenia wymiarów i ciężaru okna 5-komorowego są identyczne jak 3-komorowego. Zwiększenie współczynnika k średnio o 0,25 tez powinno zmusić do zastanowienia - w większości wypadków (np. w blokach) jest to zbędne wydawanie pieniędzy (profile ponad 3 komory są droższe) - nie zaowocuje odczuwalnymi oszczędnościami w kosztach ogrzewania - ale tu zbyt mało miejsca by ten watek rozwinąć.

    Decyzja i tak należeć będzie do Państwa ale może choć odrobinę będę mógł pomóc w wyborze.  W Polsce dostępne są już wszystkie profile okienne dostępne na rynku europejskim – jest już ich ponad 50. Który wybrać? U kogo zakupić? 

1)     Najbezpieczniej jest zakupić okna u przedstawiciela producenta czy to w punkcie firmowym czy u dealera - często pojawiają się punkty handlowe nastawione tylko na szybki zysk, otwierane w marcu i zamykane w listopadzie, kuszące super promocjami, cenami zaniżonymi w stopniu niewyobrażalnym a później okazuje się, że nie ma gdzie dochodzić swoich roszczeń z tytułu gwarancji gdyż punkt nie istnieje. Obserwuje to zjawisko co roku u siebie, w sezonie w CHU Bemowo otwarto 5 nowych punktów handlujących oknami by teraz pozostało nas 3 - stałych przedstawicieli handlowych, reszta rozpłynęła się we mgle

2)     Przestrzegam przed kierowaniem się atrakcyjnymi promocjami - rabaty na poziomie większym niż 10% w sezonie są co najmniej zastanawiające. Przeważnie dealer ma upust na poziomie 15-25%,dajac rabat 30% dokłada do interesu? O naiwności ludzka - zmienia cennik podwyższając go i w sumie sprzedaje tak jakby rabatu nie udzielał wcale !!! Parapety gratis, montaż gratis - kto jeszcze się na to nabiera ?! To wszystko jest wliczone w cenę !!! Znam dealera, który poza sezonem udziela rabatów na poziomie -40% a ceny jego okien każdego dnia w roku są identyczne - chwyt, by tylko przyciągnąć potencjalnego klienta a oferta w sumie nie jest zbyt atrakcyjna zarówno jakościowo jak i cenowo. Duża część klientów nie szuka innych ofert, stad wybiera opcje nie zawsze szczęśliwą dla siebie. Z moich obserwacji wynika, że faktycznie, uczciwi dealerzy rezygnują (!!!) z części swego zysku tylko w tzw. martwym sezonie (przeważnie od grudnia do początku marca) i wtedy ceny okien są najatrakcyjniejsze - w sezonie nikt prawdziwych upustów nie udziela - to tylko chwyty marketingowe !!!

3)     Przy wyborze wypada sprawdzić czy wyroby oferowane maja odpowiednie – wymagane prawem - świadectwa dopuszczenia do stosowania, świadectwa zgodności wyrobu i certyfikaty – małych firm (tzw. garażowych) nie stać na przeprowadzanie kosztownych badań produkowanych przez siebie okien a to właśnie one najczęściej (choć są wyjątki) oszukują przy produkcji (brak wzmocnień wewnątrz okna, zbyt mała ilość zaczepów w okuciach itp. oszczędności) czego efektem jest wichrowanie się skrzydeł okiennych i krótka ich żywotność a zakupu nie dokonujemy na rok czy dwa tylko na co najmniej na 30 lat

4)     Dobrze także zapytać znajomych, którzy mają już wymienione okna, i skorzystać z usług firmy już sprawdzonej ale tutaj uwaga - sprawdzonej nie dlatego że wczoraj wymienili nam okna i posprzątali po sobie- sprawdzonej przez lata od czasu montażu - jak zachowują się okna - czy nic się z nimi nie dzieje - realnie dopiero po pełnym roku kalendarzowym można ocenić jakość montażu jak i jakość zamontowanej stolarki

5)     Najczęściej popełnianym błędem jest najniższa oferowana cena jako głównym kryterium wyboru wykonawcy. Tutaj można porównać okna do samochodów - rozpiętość typów jest ogromna jak i cen a wszystko to samochody - tak jak okna. Choć w przeciwieństwie do okien zewnętrznie różnią się znacznie. Są Mercedesy takie jak Salamander czy SCHUCO, klasa średnia jak KBE, Aluplast, VEKA, Thysen, Bringman i wiele wiele innych i podobne, są także maluchy PF-126p - i tu zapewne narażę się konkurencji ogromnie -  Plastmo, Panorama i jej pochodne, . Oczywiście każdy z istniejących profili jest dobry o ile wykonany jest zgodnie z zaleceniami systemu i stosowany odpowiednio. Pragnąłbym przestrzec przed porównywaniem ofert na przykładnie jednego tylko typu okna – najbardziej rozpowszechnionego O-34 (1465mm/1435mm) – tutaj nagminnie cena jest zaniżana, nie dająca wyobrażenia o cenie okien u danego przedstawiciela, producenta czy danego systemu profili. Wielokrotnie wycena okien w całym mieszkaniu w punkcie który miał najniższą cenę ww okna okazywała się wyższą od innych wycen o 10-30% !!!

6)    Kwestia montażu – najbezpieczniej jest skorzystać z usług ekipy montażowej sprzedawcy – powinno to dać gwarancję poprawnego montażu. Podobna analogia co do samochodów - autoryzowany serwis gwarantuje jakość naprawy a złota rączka - efekt nieznany. Tutaj źle pojęte oszczędności odbijają się na jakości okien - nawet najlepsze okno źle zamontowane okaże się najgorszym ( polecam poniższy artykuł ) już pierwszego roku ich użytkowania. Wielokrotnie w swej karierze spotkałem się z błędnie zamontowanymi oknami gdzie doprowadzało to do ich uszkodzenia – może stąd się bierze czasem słyszana opinia o wadach okien z PCV - mam okna od 13 lat (system KBE) i wciąż nie żałuje podjętej decyzji - jestem nimi zachwycony.

7)     Przed zakupem zasięgnąć opinii u osób „z branży” – wielokrotnie słyszę od klientów zasłyszane opinie nie mające ze stanem faktycznym nic wspólnego – handlowiec wielokrotnie będzie mówił różne rzeczy by tylko zdobyć klienta – stad np. wymieniałem już okna PCV gdzie przekroczone zostały maksymalne gabaryty skrzydła i tym samym okno ulęgło latem zwichrowaniu – drzwi balkonowe miały wysokość 285 cm (!!!) gdzie nie znany mi jest system dopuszczający wysokość okna powyżej 255 cm !!! czy też wmówienie klientowi że będzie miał szyby samoczyszczące się - nie wymagające mycia i tym podobne bzdury

8)    Wspólnie z przedstawicielem firmy nadzorującej o oceniającej wyroby szeroko pojętej stolarki okiennej planujemy w tym roku wydać drukiem "poradnik dla montażystów" - o jego publikacji poinformujemy na tej i podobnych stronach i mamy nadzieje, że będzie on skarbnicą wiedzy dla wykonujących ten zawód jak i pomoże, w oparciu o słowo pisane, wytknąć i udowodnić ekipie montującej Państwa okna popełnione błędy

 

Dlaczego PVC

ABSOLUTNIE NOWOCZESNE

    PVC (PCV) - czyli polichlorek winylu to tworzywo absolutnie nowoczesne. Spotkać je można we współczesnym świecie na każdym kroku. PVC jest produktem o wysokiej jakości, ekonomicznym i niezwykle wszechstronnym. Lista jego zalet jest równie długa jak lista jego najrozmaitszych zastosowań. PVC znajduje zastosowanie niemal wszędzie. Od ulicznego turnieju koszykówki (buty, piłka) po galerie nowoczesnego wzornictwa, od rybołówstwa morskiego (odzież chroniąca od wody i wiatru ) do intensywnej terapii medycznej (pojemniki na krew, przewody infuzyjne, rękawiczki ochronne) od bankowości (karty kredytowe) do budownictwa (profile okienne, przewody kanalizacyjne, osłony kabli, okrycia dachowe).
 
ZDECYDOWANIE UŻYTECZNE

    Ponieważ PVC jest szczególnie odporny na wietrzenie i tarcie, zdaje egzamin tam, gdzie przywiązuje się dużą wagę do trwałości produktów np. w budownictwie. Okna z PVC cechuje wyjątkowe właściwości izolacyjne. Po zastosowaniu PVC hałas w mieszkaniu maleje do 50 decybeli. Przy temperaturze zewnętrznej -20oC, temperatura w mieszkaniu utrzymuje się w przedziale od +15oC do +20oC. I jeszcze jedna z licznych zalet okien PVC: łatwo je utrzymywać w czystości i konserwować.

EKONOMICZNE I ESTETYCZNE

    Dzięki swej podatności na utylizację PVC daje się powtórnie zastosować do wytwarzania nowych produktów. W trakcie utylizacji materiałowej np. stare profile okienne przetwarzane są na nowe. Cały proces przebiega przy znacznie zmniejszonym zużyciu energii. Jest coraz bardziej oczywiste, że w produkcji PVC naturalne źródła surowców i energii są mniej eksploatowane niż przy wytwarzaniu innych materiałów. Jednocześnie PVC dawno już przestało być produktem estetycznie niższej kategorii. Nowoczesny design mający do dyspozycji nieograniczoną gamę kształtów i kolorów potrafi uczynić z PVC materiał niezwykle atrakcyjny i elegancki.

Tekst oparto na broszurze
"Inicjatywa pro PVC".

 

TAJNIKI MONTAŻU 

( polecam ten artykuł)

 

Nie ma co ukrywać, ale kiepski montaż jest rzeczą spotykaną na rynku. Skąd to się bierze? Jedną z przyczyn jest ogromny wysyp firm, których kadra dopiero na kliencie uczy się tej niełatwej sztuki. Są też firmy z definicji niechlujne i niedbające o zadowolenie klienta. Biorą pieniądze i za pół roku zajmują się inną branżą. Poniżej przedstawiamy artykuł autorstwa Jarosława Cichawy z firmy JAR-EKO. Z wieloma opiniami w tekście zgadzamy się całkowicie. Mamy nadzieję że poniższe słowa przyczynią się do podnoszenia wiedzy naszych montażystów i wiedzy ich klientów, dzięki czemu byle jakie firmy znikną z rynku tak szybko jak to możliwe. Artykułem tym zapraszamy do dyskusji na temat tajników montażu, osoby zainteresowane wypowiedzeniem się prosimy o kontakt oknonet@oknonet.pl

TAJNIKI MONTAŻU

Tak więc o samej technice montażu. Może zacznę od wymiany okien jako usługi najbardziej rozpowszechnionej.

Pomiar. Tu liczy się doświadczenie i dokładność. Należy używać przymiarów zwijanych na tyle dobrych by nie okazało się, że na 2000 mm jest 10 mm różnicy. Polecam miarki firmy STANLEY, ale tu uwaga: są one produkowane o rożnych szerokościach taśmy i najlepsza-sprawdzona przeze mnie to 5 mb o szerokości taśmy wziętej z 10 metrowej. Bardzo rzadko można ja spotkać i do najtańszych nie należy (ponad 80.- zł). Sposób pomiaru - od glifu do glifu z tym, że najlepiej jest jak klient pozwoli odkuć kawałek muru by sprawdzić na ile stare okno jest w nim zagłębione by móc uwzględnić szerokość nowego okna. Podobnie z wysokością.

Wymiary nowego okna powinny być tak wymierzone, aby warstwa piany pełniącej funkcje USZCZELNIAJĄCA I IZOLACYJNA mieściła się w granicach od min 10 do max 30 mm. Można sobie pozwolić wymierzając okna latem z luzem ok. 5-8mm. Ma to związek z rozszerzalnością PVC. W takiej sytuacji okno jest o swoich największych wymiarach.

Najlepszym rozwiązaniem dla stabilności okna i jego niezawodności jest wymiana parapetów wewnętrznych. Dzięki temu po zamontowaniu okna, podklinowaniu parapetu i jego obróbce jest 100% gwarancją dokładnego i stabilnego podparcia okna na parapecie. Inna sprawa jest z parapetami zewnętrznymi. Też najlepszą opcją jest montaż nowego parapetu - dzięki temu na styku okno-parapet można uzyskać szczelność. Albo poprzez zastosowanie uszczelki gumo pochodnej albo uszczelniacza budowlanego np. SOUDAL (chyba najlepszy na rynku). Używanie silikonu jest totalnym nieporozumieniem. Odkleja się od okna i parapetu - powstaje szczelina, a tym samym wodę penetruje cała przestrzeń podokienna.

Sam montaż. Tu zamieścimy w późniejszym czasie więcej informacji, bo temat jest rozległy i trudno go opisać w jednym zdaniu. Może tylko wstępna uwaga co do sposobu montażu. Odwieczne pytanie - dyble czy kotwy?

Jestem zwolennikiem dybli, gdyż mimo przewiercenia futryny dają one gwarancję niezmiennego położenia okna w trakcie jego wieloletniego użytkowania. Kotwa jeśli okno nie jest podparte parapetem tej gwarancji nie daje. W efekcie ruchów termicznych PVC następuje powolny proces osadzania się okna pod wpływem ciężaru. Nierówno położona piana (rożna jej ilość na brzegach) powoduje, że jedna krawędź systematycznie opada bardziej niż druga. Po pewnym czasie potrzebna jest regulacja, a w momencie gdy zabraknie regulacji ponowne wyparcie skrzydła szybą. Perfekcyjne sposoby montażu na kotwy wymagają dużego nakładu pracy i czasu, a w przypadku braku parapetu tez nie dają gwarancji stabilności. Kotwy powinny być przykręcone do profila co najmniej jednym blachowkrętem, na tyle długim by "złapał" wzmocnienie, a w murze powinny być osadzone na dwa kołki rozporowe tak, aby mnie zmieniały swojego położenia. Mają one utrzymywać okno tylko w pionie.

Dyble. Duża stabilność położenia okna w czasie. Szybszy czas wykonania prac montażowych. Oto główne zalety. Istotne jest rozmieszczenie kotew/dybli względem zewnętrznych gabarytów okna. Od naroża nie dalej jak 20 cm i miedzy nimi odległość maksymalna 70 cm. Np. okno najbardziej rozpowszechnione O-34 powinno mieć na górnej krawędzi trzy punkty mocowania, po bokach także po trzy i jest kłopot z dołem. Jeśli dyble to także trzy, natomiast jeśli kotwy to należy wyjąć parapet wewnętrzny i także umieścić trzy kotwy. Jest to dość kłopotliwe i pracochłonne, ale gwarantuje dobra jakość wykonanych prac. W swojej praktyce stosuje zasadę - wymiana okien - montaż na dyble, goły montaż - na kotwy z jedną uwagą. Kiedy montuję okna na budowie domku i kiedy klientem jest osoba indywidualna to dodaję zawsze jeden dybel na stronę okna, aby po naszym montażu nie przyszedł jakiś dowcipniś i nie wyciął świeżo zamontowanych okien i nie zabrał. Takie sytuacje często się zdarzają w Warszawie i okolicach. Dodanie dybla nawet po wycięciu piany i odgięciu kotew (wyrwaniu ich z profila - większość montażystów nie mocuje kotew do PVC) uniemożliwia ich wyrwanie w krótkim czasie. Dyble trzeba przyciąć, a na to w większości wypadków złodziej nie ma czasu i a ich obecność jest dla niego zaskoczeniem- nie jest na nie przygotowany.

Przy montażu okna należy zwrócić szczególna uwagę na zachowanie pionu i poziomu. Niedopuszczalne są odchyłki w granicach dopuszczalnych kreskami na libelli. A już niedopuszczalnym jest montaż np. drzwi balkonowych o wysokości np. 2200 posługując się poziomicą 40 cm. Takie montaże też widziałem po roku eksploatacji.

Później pianowanie. Należy zachować pełne wypełnienie szczelin pomiędzy oknem a murem. Dopuszczalne jest utworzenie warstwy piany od wewnątrz i od zewnątrz tak, że pomiędzy nimi jest warstwa powietrza. I tu istotna uwaga, Jeśli jest węgarek choćby z elewacji należy zostawić szczelinę dylatacyjną min. 5 mm i uzupełnić ją pianą. NIKT TEGO NIE ROBI I JEST TO POWAŻNY BŁĄD!!! Później po wyjęciu klinów stabilizujących okno na czas montażu, należy puste po nich miejsca także wypełnić piana. JAK RZADKO TO JEST CZYNIONE!!! Po stwardnieniu piany i jej obcięciu tak, by była jakby przedłużeniem powierzchni okna należy otynkować tę przestrzeń. Tutaj jest pewien problem. Specjaliści spierają się, czy obciętą pianę pokryć silikonem by zabezpieczyć ją przed promieniami UV i atmosferą, czy tez nie. Przetestowałem w swoim domu i uważam że jest to czynność zbędna . Prawidłowe otynkowanie glifów jest na tyle wystarczające, że po 8 latach odsłonięta piana wygląda tak jakby przed chwilą ekipy wyszły po montażu.

No i estetyka wykończenia glifow. Widziałem już tzw, uzupełnienie ubytków. Włos się jeży. Ochlapane ściany, nierówna powierzchnia i zapaćkane zaprawą okna powodujące konieczność rozbierania okuć i ich czyszczenie. 

Przy poprawnie podanych wymiarach okien jest to tylko formalność, ale tutaj należy zwrócić uwagę na staranność i trzymanie się pewnych zasad gwarantujących zadowolenie klienta przez lata. Zetknąłem się z ekipami monterskimi montującymi okna tylko na pianę. Totalne nieporozumienie. Niestety nie sposób wyeliminować takich partaczy z rynku. Sprzedają swoja pracę za niskie pieniądze i tak ją wykonują, a to że klientowi okna osiada już po roku ich nie interesuje. Ostatnio Pan Jerzy Płoński pracujący w ITB będący rzeczoznawcą w temacie okien, przysłał do mnie klientkę, której większość okien zostało zamontowanych tylko na pianę, a podwójne drzwi balkonowe z fixami (szer. 4 metry wysokość 3,5 metra) zamontowano bez słupków statycznych tylko na kotwy. Po wygraniu procesu w sadzie wszystkie okna są do wymiany, a sprzedawca pokrywa wszystkie koszty. Zlecenie w cenach na 1996 rok warte 50.000 PLN jest wyrzucone w błoto. Niech to będzie przestroga dla wszystkich firm partaczących swoją robotę, a może wręcz przeciwnie – niech w ten sposób wyeliminuje je z rynku. Pracują one bowiem na powtarzającą się opinię o kiepskiej jakości okien z PVC. Nawet najlepsze okna można zepsuć nieprofesjonalnym montażem. A z drugiej strony powyższa sytuacja niczego nie nauczyła klienta. Znów robi konkurs ofert cenowych i może popełnić podobny błąd. Znów ktoś nabije go w butelkę, jeśli będzie kierował się tylko ceną.

To tylko część tak obszernego tematu. Proponuję wszystkim zainteresowanym zaglądanie na portal OKNONET, jak też czytanie kwartalnika OKNO oraz wszelkich publikacji dotyczących zasad montażu. I to co najważniejsze: nie należy iść na skróty – trzymanie się zasad prawidłowego montażu owocuje gwarancją bezawaryjnej pracy okna przez lata. Wszelkiego rodzaju modyfikacje (tylko na pianę, jeden dybel na stronę czy inne) mogą zaowocować sprawami w sadzie – bo czasy, gdy sprzedawca i montażysta dyktuje warunki - bezpowrotnie minęły.

P.S.

Usytuowanie kotew montażowych względem okna powinno być takie jak w powyższym opisie, natomiast usytuowanie dybli z pewnymi zmianami. Otóż gdyby umieścić dyble względem narożnika (czyli max. 20 cm w pionie jak i poziomie) okna zamontowane jest za sztywno i przy częstych zmianach temperatury uniemożliwiony jest ruch samego zgrzewu i tym samym, gdy lokal nie jest ogrzewany i następują zmiany temperatury profila do wartości ujemnych, może nastąpić pękniecie zgrzewu. Jest to co prawda wbrew zaleceniom ITB co do rozmieszczenia mocowania, ale jak praktyka wskazuje można przy dyblach zrezygnować z poziomych mocowań przy narożach. Wspomniany już Pan Jerzy Płoński z ITB też zaobserwował, że okno PVC zamontowane za sztywno pracuje źle i może ulec zniszczeniu (za sztywno wcale nie oznacza montażu na samą pianę - to należy po raz kolejny podkreślić - taki montaż jest niedopuszczalny!!!).

Wady montażu i wykonania okien z PVC cz. 9 - Niewłaściwy dobór profili PVC

Każda z dokumentacji systemowych uzależnia dobór profili z PVC od wielkości okna czy skrzydła. Dla dużych okien, szerokich skrzydeł czy skrzydeł drzwi balkonowych lub drzwi zewnętrznych stosuje się profile o większej szerokości niż dla okien standardowych.



 

Niewłaściwy dobór profili PVC

 

 

Rys. 94 Przekrój przez okno
o szerokości i wysokości skrzydła do 90 cm.

Rys. 95 Okno standardowe
[szerokość skrzydła do 110 cm]

Rys. 96 Drzwi balkonowe lub
okno z szerokim skrzydłem
[szerokość skrzydła 110-150 cm]
.

 Rys. 97 Diagram rozpiętości skrzydła [dla określonego usztywnienia stalowego].

"Wada wykonania" - Producenci okien ograniczeni gamą posiadanych na składzie profili do asortymentu podstawowego, czy też kierujący się zredukowaniem ceny okna, stosują w każdym przypadku wykonania okna czy drzwi balkonowych profile podstawowe.

Skutek wady - Tak wykonane ramy dużych okien, czy szerokich skrzydeł [wysokich drzwi balkonowych] są bardzo wiotkie i łatwo ulegają odkształceniom i uszkodzeniom.

Przyczyna wady - W prostych systemach brak jest często rozbudowanego asortymentu profili, dają one wyłącznie możliwość wykonywania standardowych okien i drzwi balkonowych. Z kolei w systemach rozbudowanych profile o większych wymiarach przekroju są droższe niż profile podstawowe, typowo okienne. Zdarza się np. wykonywanie drzwi zewnętrznych z typowych profili okiennych do tego nieprzystosowanych.

Uniknięcie wad. Każda z dokumentacji systemowych uzależnia dobór profili z PVC od wielkości okna czy skrzydła. Dla dużych okien, szerokich skrzydeł czy skrzydeł drzwi balkonowych lub drzwi zewnętrznych stosuje się profile o większej szerokości niż dla okien standardowych. Właściwe rodzaje profili do wielkości skrzydeł okien lub drzwi ilustrują rysunki: Rys. 94 Przekrój przez okno o szerokości i wysokości skrzydła do 90 cm. Rama skrzydła wykonana jest z profilu małej szerokości. Rys. 95 Okno standardowe [szerokość skrzydła do 110 cm] - Rys. 96 Drzwi balkonowe lub okno z szerokim skrzydłem [szerokość skrzydła 110-150 cm].

Zasada wykonania - Maksymalne wymiary skrzydeł określają tzw. diagramy rozpiętości zamieszczane w każdej dokumentacji systemowej. Przykład takiego diagramu ilustruje rys. Rys. 97 Diagram rozpiętości skrzydła [dla określonego usztywnienia stalowego]. Efekt nieprzestrzegania zasady nieprzekraczania maksymalnych wymiarów skrzydła przedstawia rys. Rys. 98 Uszkodzenia ramy okna [próba podcięcia osadzenia zaczepów]. Bardzo powszechne jest tzw. beczkowanie ram skrzydeł drzwi balkonowych, dlatego też zasadą w przypadku drzwi balkonowych powinno być stosowanie szczeblin. W przypadku braku odpowiednio sztywnych profili należy przy dużych oknach należy dokonywać ich podziału na mniejsze. Sposób podziału okien na mniejsze będzie szczegółowo przedstawiony w kolejnym odcinku.

Rys. 98 Uszkodzenia ramy okna
[próba podcięcia osadzenia zaczepów].

 

Niewłaściwy dobór stalowych profili usztywniających [lub ich brak]

 

 

Rys 99. Sprawdzanie zastosowania usztywnień.

Rys 100. Brak usztywnień w ramach ościeżnic - zdeformowanie ram.

Rys. 101 Warianty profili stalowych usztywniających.

Wada wykonania - Do wad wykonania należy: stosowanie usztywnień z blachy nieocynkowanej lub z blachy o za niskiej grubości - poniżej 1,50 mm. Wadą jest niewłaściwy dobór profili usztywniających do słupków okien o znacznych wymiarach ze względu na obciążenie wiatrem - rozdział 6. Inną wadą jest rzadkie rozmieszczenie wkrętów zespalających profile stalowe z PVC, lub ich nieodpowiednia jakość [np. zwykłe wkręty], które "nie trzymają".
Bardzo powszechną wadą jest brak usztywnień. Stalowe profile usztywniające można wykryć wykrywaczem metali lub przewiercając profil PVC.

Skutek wady - Deformacje ram ościeżnic i ram skrzydeł, utrata prostokątności, utrudnione otwieranie i zamykanie skrzydeł, deformacja ram okien [podatność na odkształcenia], pękanie szyb.

Przyczyna wady - Kształtowniki stalowe niewłaściwie dobrane o nieodpowiednich przekrojach lub zbyt cienkich ściankach nie spełniają funkcji dosztywniania.

Uniknięcie wady - Dokumentacje systemowe wymagają bezwzględnego stosowania stalowych profili usztywniających. Przekrój stalowych profili usztywniających powinien być dopasowany do kształtu komór kształtowników PVC. Usztywniany powinien być każdy kształtownik [ościeżnica, skrzydło, słupek stały i ruchomy, ślemię-rygiel, szpros itp.] Niestety nie zawsze ma to miejsce. Profile stalowe usztywniające słupki, ślemiona, rygle powinny być dobierane na drodze obliczeniowej - zasada obliczeń statycznych zamieszczona będzie w następnym rozdziale. Kształtowniki powinny być zabezpieczone przed korozją powłoką cynkową. Grubość blachy stalowych profili usztywniających powinna wynosić co najmniej 1,5 - 1,7 mm. Minimalnym usztywnieniem dla skrzydeł drzwi balkonowych są kształtowniki z blachy o grubości powyżej 1,7-1,8 mm. Do usztywnień słupków, rygli i ślemion powinny być stosowane profile z blachy grubości co najmniej 2 mm. Przy szerokich skrzydłach, lub wysokich [np. drzwi balkonowych] można również stosować w przypadku profili PVC standardowych profile stalowe usztywniające specjalne - z pogrubionej blachy, podwójnie wyginane. Rys. 101 Warianty profili stalowych usztywniających. - Na rysunku podano wartości momentów bezwładności Jx i Jy. Rozstaw wkrętów zespalających profile stalowe z tworzywowymi powinien wynosić 35-45 cm. Do zespalania profili należy stosować wyłącznie wkręty specjalnie do tego przeznaczone, samogwintujące, antykorozyjne.

Są producenci, którzy reklamują swoje okna [jakoby] o podwyższonej sztywności [do 30%] i to jeszcze niespotykanej w innych systemach. Jest to nieprawda, podwyższenie sztywności jest osiągalne w każdym systemie a taka reklama wprowadza wyłącznie w błąd zdezorientowanych nabywców.

 

 

Brak profili stalowych usztywniających

 

 

Rys. 102 Brak usztywnienia ram skrzydeł
- ramiaków poziomych.

Rys. 103 Wyboczenia nieusztywnionych ram w okresie letnim.

Rys. 104 Wyboczenia nieusztywnionych ram w okresie zimowym.

Rys. 105 Przykład prawidłowego usztywnienia
ramy okna.

Wada wykonania - Okno bez profili stalowych usztywniających w poziomych ramach. Skutek wady - Deformacje ram skrzydeł w płaszczyźnie - rombowanie. W okresie letnim rozszczelnianie skrzydeł w narożach [lewe] w okresie zimowym rozszczelnianie skrzydeł w środku szerokości [prawe]. Przecieki wody opadowej, przewiewy powietrza.

Przyczyna wady - Brak usztywnienia ram skrzydeł. Współczynnik rozszerzalności liniowej profili z PVC wynosi 1,5mm/1m. Przy nagrzewaniu zewnętrznej płaszczyzny ram w okresie letnim [nawet do 600C dla ciemnych okien] następuje ich wyboczenie [wewnętrzna płaszczyzna profili ma temperaturę pokojową, a różnica temperatur może wynieść 400C.] i rozszczelnianie w narożach skrzydeł  Natomiast w okresie zimowym, przy temperaturach zewnętrznych rzędu - 200C następuje wyboczenie nieusztywnionych ram do wewnątrz i rozszczelnianie w środku szerokości skrzydeł.  Rozszczelnienie w obydwu przypadkach może wynosić do 2 mm. Podobnej deformacji ulegają nieusztywnione ramy ościeżnic, w przypadku, których następuje rozszczelnianie styków, natomiast w skrajnych przypadkach pękanie ram [utwierdzonych do muru] i rozrywanie naroży.

Uniknięcie wady.

  • Bezwzględnie stosować stalowe profile usztywniające i to niezależnie od wielkości skrzydła Zastosowanie profili stalowych usztywniających zapobiega praktycznie w zupełności ugięciom profili pod wpływem różnicy temperatur zewnętrznej i wewnętrznej. Zespalać profile stalowe usztywniające z profilami PVC przeznaczonymi do tego wkrętami stalowymi antykorozyjnymi w rozstawie nie większym niż 30 d0 40 cm.

Rys. 106 Odporność usztywnionej ramy PVC na odkształcenia termiczne.

 

Ogólne zasady wykonywania i montażu okien z PVC kolorowych

 

 

Rys. 107 Przekroje profili PVC skrzydeł o zróżnicowanej ilości komór.

Rys. 108 Dopuszczalne wymiary skrzydeł białych i kolorowych.

Rys. 109 Profile stalowe usztywniające o różnych przekrojach.

Rys. 110 Rozstaw mocowań okna do ościeży.

 Rys. 111 Ustawienie ramy ościeżnicy w ościeżu.

Rys. 112 Otwory odprężające zewnętrznych
komór kształtowników

Rys. 113 Profile PVC bez otworów
odprężających - objawy uszkodzeń


Rys. 114 Profile PVC z otworami
odprężającymi - usuwanie
gorącego powietrza.

 

Z doświadczeń wiadomo, że przy dużych wymiarach okien, wzmocnione stalowymi profilami usztywniającymi ramy PVC, mogą okazać się niewystarczająco sztywne, szczególnie jeśli okno wbudowane zostanie od strony intensywnego nagrzewania słonecznego. Ramy okien wykonanych z profili białych nagrzewają się w Europie Środkowej do temperatury około 500C, natomiast ramy w ciemnych kolorach mogą nagrzać się do temperatury 65 - 700C. W tak wysokich temperaturach ramy PVC mogą osiągnąć stan prawie plastyczny i mogą z uwagi na różnice temperatur wewnętrznej i zewnętrznej ulegać deformacjom i trwałym odkształceniom. Zapobieganie odkształceniom stolarki PVC kolorowej, wywoływane wpływem podwyższonych temperatur, wymaga przestrzegania podanych niżej zasad.

A. Ograniczanie wymiarów skrzydeł. Warunkiem wyeliminowania deformacji i uszkodzeń okien, poza odpowiednim doborem profili PVC i stalowych profili usztywniających jest konieczność ograniczania wymiarów ram ościeżnic i ram skrzydeł w stosunku do ram wykonanych z profili białych. Ilustruje to Rys. 107 Przekroje profili PVC skrzydeł o zróżnicowanej ilości komór. Dopuszczalne wymiary skrzydeł dla podanych profili dla jednego z systemów okien. W przypadku profili białych - maksymalne wymiary skrzydeł są następujące; powierzchnia całkowita skrzydła do - 2,25 m2, szerokość skrzydła nie więcej niż 140 cm., wysokość skrzydła nie więcej niż 250 cm. Dla profili kolorowych - maksymalne wymiary skrzydeł są mniejsze; powierzchnia całkowita skrzydła do - 2,00 m2, szerokość skrzydła nie więcej niż 130 cm, wysokość nie więcej niż 250 cm.

Wielkość dopuszczalnych wymiarów skrzydeł białych i kolorowych określa przykładowy diagram Rys. 108 Dopuszczalne wymiary skrzydeł białych i kolorowych.

C. Stosowanie usztywnień o większych przekrojach. Odkształcalność profili można zmniejszyć przez stosowanie profili stalowych usztywniających o większej sztywności tj. z grubszej blachy lub o większych przekrojach. Rozwiązanie takie ilustruje Rys. 109 Profile stalowe usztywniające o różnych przekrojach. 130.200 - Profil czterokomorowy wyłącznie biały. 130.204 - Profil trójkomorowy kolorowy .

D. Mocowanie okna do ościeży. Dla ram kolorowych zaleca się zwiększenie odległości mocowań od naroży ze 150 do 250 mm. Rys. 110 Rozstaw mocowań okna do ościeży.

E. Minimalny luz na styku ramy okna z ościeżem. Dla ram kolorowych w stosunku do ram białych zaleca się zwiększenie minimalnych luzów "a" i "b" pomiędzy ramą okna a ościeżem. Wartości "a" i "b" podano w I części. Rys. 111 Ustawienie ramy ościeżnicy w ościeżu.

F. Dodatkowe otwory przewietrzające. Dla ram kolorowych zaleca się frezowanie w zewnętrznych komorach kształtowników PVC otworów wentylacyjnych. Rys. 112 Otwory odprężające zewnętrznych komór kształtowników

Wyniki obserwacji nagrzewanych okien wskazują, że najbardziej istotny wpływ na trwałość i funkcjonalność ram okien ma wykonanie otworów odprężających. Otwory te odprowadzają rozprężające się pod wpływem nagrzewania gorące powietrze. Zasadę działania otworów odprężających ilustrują Rys. 113 Profile PVC bez otworów odprężających - objawy uszkodzeń i Rys. 114 Profile PVC z otworami odprężającymi - usuwanie gorącego powietrza.


Rys. 115 Zdeformowana rama
 - bez otworów odprężających.

 

Dobre okna antywłamaniowe są szczelne, nie przepuszczają do wnętrza wody ani kurzu. Dobrze wentylują pomieszczenia i izolują od hałasów z zewnątrz. Najważniejsze właściwości okien określa kilka "literek", o których warto wiedzieć, co oznaczają.

Izolacja cieplna

U [W/m2K] - współczynnik przenikalności cieplnej. Określa właściwości ciepłochronne okna. Im jest on mniejszy, tym lepiej. Szyby i ramy mają różną wartość tego współczynnika. Ponieważ jednak oszklenie stanowi ponad 75 proc. powierzchni okna, to właśnie U oszklenia ma decydujące znaczenie i tę wartość podaje większość producentów. Zwykła pojedyncza szyba o grubości 4 mm ma U= 5,8 W/m2K. Obecnie stosuje się jednak powszechnie szyby zespolone o dużo niższym współczynniku. Składają się one z dwóch lub trzech tafli szklanych oddzielonych uszczelnioną na krawędziach ramką dystansową. Przestrzeń pomiędzy taflami wypełnia suche powietrze lub gaz szlachetny. Współczynnik U szyb zespolonych wypełnionych suchym powietrzem wynosi 2,9-2,7 W/m2K. Zastosowanie szkła niskoemisyjnego zmniejsza go do 1,7-1,6 W/m2K. Wypełnienie przestrzeni między taflami szkła gazem szlachetnym zamiast powietrzem pozwala uzyskać nawet U 1,1-0,9 W/m2K - dla szyb jednokomorowych (dwie tafle szklane) i 0,7-0,6 dla szyb dwukomorowych (trzy tafle szklane). Szyba zespolona może mieć lepsze parametry izolacyjne od materiału ramy okiennej.

Izolacja akustyczna

Rw [dB] - wartość współczynnika przenikalności akustycznej. Im wartość współczynnika Rw jest wyższa, tym okno lepiej wycisza dźwięki z zewnątrz. Nie w każdym domu i nie w każdym pomieszczeniu musimy zakładać okna o najwyższym Rw. Gdy pomieszczenie znajduje się:

  • z dala od źródeł hałasu - wystarczy 25 dB
  • przy cichej ulicy osiedlowej - 5-30 dB
  • przy ulicy osiedlowej o większym natężeniu ruchu - 30-35 dB
  • przy głównej ulicy - powyżej 35 dB

Współczynnik Rw standardowych okien jednoramowych ze zwykłą jednokomorową szybą zespoloną i dwoma uszczelkami wynosi 28-29 dB. Zastosowanie trzeciej uszczelki pozwala na zwiększenie współczynnika o 3-4 dB. Podobne okna zaopatrzone w specjalne zespolone szyby dźwiękochłonne mogą osiągnąć izolacyjność rzędu 45-50 dB. Dzięki takim oknom można niemal całkowicie wytłumić hałas dobiegający z hałaśliwej ulicy.

Na zamówienie robi się szyby zespolone tłumiące hałas (tzw. dźwiękochłonne). Są grubsze od zwykłych zespolonych. Może ich być więcej w oknie. Większa jest też przestrzeń pomiędzy taflami. Oknach dźwiękochłonne mogą być również ze szkła klejonego z wypełnieniem z przeźroczystej żywicy. W szybach dźwiękochłonnych Rw wynosi od 34 do 47 dB.

Dużą rolę w w wyciszaniu hałasu odgrywają uszczelki. W oknach drewnianych stosuje się na obwodzie przeważnie jedną uszczelkę montowaną na obwodzie skrzydła okiennego. W oknach z profili PCW spotyka się dwie i trzy. W niemieckiej terminologii systemy profili przystosowanych do montażu dwóch uszczelek oznaczone są symbolem AD, a przystosowanych do montażu trzech uszczelek - MD. Okna z trzema uszczelkami mają lepszą izolacyjność cieplną i akustyczną.

Nie mniej ważną rolę w uszczelnieniu połączenia skrzydło - ościeżnica odgrywają także okucia. Współczesne okucia obwiedniowe umożliwiają równomierne dociśnięcie skrzydła do ościeżnicy podczas zamykania. Równomierny docisk pozwala na dokładne przyleganie uszczelek na całym obwodzie skrzydła.

Wentylacja

a [m3/mhdaPa2/3] - współczynnik infiltracji powietrza. Właściwy mikroklimat w pomieszczeniach uzyskuje się, jeśli wartość współczynnika infiltracji powietrza oscyluje pomiędzy 0,5 a 1. Jeśli okno ma większą wartość a, oznacza to straty ciepła w mieszkaniu, jeśli mniejszą - w domu powietrze nie będzie dostatecznie odświeżane (przy zamkniętych oknach). Współczesne okna mają bardzo niski współczynnik infiltracji powietrza (od 0,1 do 0,3), co oznacza, że są zbyt szczelne. Trzeba je często otwierać, aby przewietrzyć pomieszczenia.

Jeśli w naszym domu nie ma urządzeń do wentylacji mechanicznej, to warto od razu pomyśleć o oknach, które dają możliwość okresowego zwiększania tego współczynnika. Mają one okucia obwiedniowe rozszczelniające, w których klamę można tak ustawić, aby okno zamykało się bez docisku i przepuszczało do wnętrza powietrze. Bardziej skomplikowane konstrukcyjnie są nawiewniki montowane nad szybą, w ościeżnicy, w ścianie pod oknem lub kratki wentylacyjne zastępujące fragment skrzydła okiennego.

Okucie HAUTAU ATRIUM HS 300 >>>

Przedstawiamy Państwu nowy produkt firmy Hautau, przeznaczony dla producentów okien i drzwi z PCW, drewna lub aluminium - okucia do drzwi przesuwnych bezprogowych HS 300...

--------------------------------------------------------------------------------

Szyldy bezpieczne do drzwi zewnętrznych >>>

Oglądając prezentacje targowe wielu polskich wystawców na tegorocznej Budmie, nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że wciąż zbyt małą wagę przywiązuje się do kwestii odpowiednich szyldów do drzwi zewnętrznych...

--------------------------------------------------------------------------------

Technik poleca - ekskluzywne klamki mosiężne Sydney >>>

NOWOŚĆ - ekskluzywne klamki mosiężne Sydney do drzwi zewnętrznych

Z przyjemnością prezentujemy Państwu nowe klamki mosiężne firmy Hoppe, które ostatnio wprowadziliśmy do naszej oferty...

--------------------------------------------------------------------------------

Mechanizmy antypaniczne PANAMA do obiektów użyteczności publicznej >>>

Przepisy budowlane określają jasno, że na drogach ewakuacyjnych ("poziomych lub pionowych drogach komunikacji ogólnej") w obiektach użyteczności publicznej powinny być instalowane drzwi otwierane na zewnątrz z tzw. mechanizmami antypanicznymi...

--------------------------------------------------------------------------------

Okucie AS 150/AS 250 >>>

Nowa propozycja dla producentów stolarki drewnianej: okucie do drzwi przesuwnych bezprogowych

Chcielibyśmy przedstawić Państwu nowość w naszej ofercie dla producentów okien drewnianych - okucia do drzwi przesuwnych bezprogowych AS 150 i AS 250...


--------------------------------------------------------------------------------

Nowy zatrzask balkonowy BK 121 >>>

Zatrzask BK 121 przeznaczony jest do drzwi balkonowych ze słupkiem ruchomym. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość zamontowania go w dowolnym miejscu na profilu...


--------------------------------------------------------------------------------

Nowe klamki drzwiowe >>>

W ofercie klamek drzwiowych również wprowadziliśmy nowość, związaną z wymaganiami nowych profili dostępnych na rynku...


--------------------------------------------------------------------------------

Pochwyty z poliamidu EFEKT >>>

Obok pochwytów stalowych powlekanych poliamidem w szerokiej gamie kształtów i kolorów oferujemy od niedawna nową linię pochwytów prostokątnych wykonanych z poliamidu...


--------------------------------------------------------------------------------

Nowe samozamykacze drzwiowe OTS 210 i OTS 440 >>>

Firma BKS - producent popularnych samozamykaczy drzwiowych OTS - wycofała ze swojej oferty cieszący się dużym popytem samozamykacz OTS 330...


--------------------------------------------------------------------------------

Rygiel drzwiowy RD 16x200 >>>

Na początku kwietnia wprowadziliśmy do oferty nowy rygiel drzwiowy, wyprodukowany w naszej rodzimej firmie w Rydzynie. Wyrób ten stanowi alternatywę dla sprzedawanego obecnie rygla firmy KFV 8032...


--------------------------------------------------------------------------------

Zawiasy do drzwi drewnianych EASY 3D >>>

W ostatnim czasie pojawiły się w naszej ofercie produktów do drzwi drewnianych wysokiej klasy zawiasy EASY 3D. Zawiasy te łączą walory użytkowe z estetycznym wyglądem. Wyróżniają się wyjątkowo łatwą regulacją w 3 płaszczyznach...


--------------------------------------------------------------------------------

Pochwyty rurowe powlekane nylonem >>>

Pochwyty rurowe powlekane nylonem są efektownym i funkcjonalnym wykończeniem każdych drzwi. Doskonale nadają się do drzwi aluminiowych, stalowych, tworzywowych, drewnianych i szklanych...


--------------------------------------------------------------------------------

Pochwyty ze stali szlachetnej - NOWOŚĆ >>>

Pochwyty ze stali nierdzewnej stanowią efektowne i funkcjonalne wykończenie drzwi. Stosuje się je zarówno do drzwi aluminiowych czy szklanych jak i drewnianych oraz tworzywowych. Proponujemy Państwu pochwyty, które niedawno wprowadziliśmy do naszej oferty...


--------------------------------------------------------------------------------

Komplety drzwiowe w kolorze starego złota >>>

Od niedawna wzbogaciliśmy naszą ofertę o klamki drzwiowe HOPPE w kolorze F4, określanym jako kolor starego złota. W kolorystyce tej dostępne są modele...


--------------------------------------------------------------------------------

Nowe okucie do drzwi uchylno-przesuwnych autoPilot HKS 130S >>>

Wieloskrzydłowe konstrukcje przeszklone wykorzystuje się w szklarniach, ogrodach zimowych a także w wielu domach jednorodzinnych w funkcji drzwi balkonowych. Rozwiązania te zawdzięczają swą popularność efektowi optycznego powiększenia przestrzeni mieszkalnej a także funkcjonalności i możliwości dostosowania konstrukcji do indywidualnych wymagań...


--------------------------------------------------------------------------------

Zawias drzwiowy DR. HAHN KT-S - do drzwi lekkich z PCW >>>

Znają już Państwo nową serię zawiasów Dr. Hahn - w rubryce Technik poleca prezentowaliśmy już zawias KT-E. Firma Dr. Hahn wprowadziła ostatnio na rynek stolarki drzwiowej zawias KT-S, który jest następcą zawiasu KT-K. Ideą powstania tego produktu było zastosowanie nowszych rozwiązań technicznych oraz możliwość zaoferowania zawiasu po atrakcyjniejszych cenach...


--------------------------------------------------------------------------------

Zatrzask balkonowy BK >>>

Kupując okna z okuciem Winkhaus mogą Państwo dokonać wyboru, okna wyposażonego w okucie standardowe lub okna z okuciem wzbogaconym o dodatkowe funkcje. Jeśli zależy Państwu na większym komforcie obsługi okna, warto wybrać jeden lub kilka dodatkowych elementów. W tym wydaniu rubryki Technik poleca pragniemy przedstawić Państwu zalety stosowania zatrzasku balkonowego...


--------------------------------------------------------------------------------

Samozamykacze drzwiowe GEZE, wszechstronne, niezawodne, komfortowe >>>

Samazamykacze drzwiowe GEZE mogą służyć za przykład piękna i funkcjonalności. Idealnie wtapiają się w różne rozwiązania architektoniczne oraz zapewniają maksimum możliwości zamontowania i regulacji...


--------------------------------------------------------------------------------

Wskazania dotyczące przewożenia zasuwnic >>>

W celu uniknięcia uszkodzenia zasuwnicy podczas przewożenia okutych drzwi należy unieruchomić skrzydło w ościeżnicy za pomocą specjalnych klocków transportowych, odpowiadających wymiarowi luzu wrębowego. W przypadku drzwi z PCV, aluminiowych oraz drewnianych w wersji Euronut lub Eurofalz należy zachować na całym obwodzie lub wrębowy 11 do 12 mm, dla drzwi drewnianych z luzem 4 mm należy zaś analogicznie zachować luz wrębowy 4 mm. Klocki transportowe wolno usunąć dopiero bezpośrednio przed montażem drzwi...


--------------------------------------------------------------------------------

Nowy uniwersalny zawias dla producentów stolarki drzwiowej z PCW >>>

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania producentów stolarki drzwiowej z PCW firma Dr. Hahn wprowadziła na rynek nową, znaną już Państwu, serię zawiasów KTV-6R i KTN-6R...


--------------------------------------------------------------------------------

Zasuwnice drzwiowe STV >>>

W swoim mieszkaniu każdy ma prawo czuć się bezpiecznie. Tradycyjne zamki do drzwi nie są niestety rozwiązaniem idealnym. Przy próbie włamania nie zabezpieczają dostatecznie przed wyważeniem skrzydła z ościeżnicy. Ryglując drzwi tylko w części środkowej, nie gwarantują należytej stabilności, zwłaszcza gdy drzwi są wysokie. Z tego powodu dochodzi też często do wypaczenia skrzydła pod wpływem różnicy temperatur oraz wilgotności w mieszkaniu i na zewnątrz...



OKNA I DRZWI Z PVC SYSTEM

deceuninck

prawdziwa biel na lata

Seria Mondial 2000 - Uniwersalny System Okien

System deceuninck obejmuje szeroką standardową gamę profili okien i drzwi, ogrodów zimowych wraz z drzwiami przesuwnymi,żaluzji zewnętrznych i zabudów balkonów,oraz architektury ogrodowej jak również systemy renowacyjne do odnawianych budynków.Wyroby deceununck charakteryzują się najwyższą jakością, tak pod względami konstrukcyjnymi ,technologicznymi jak również ekologicznymi bowiem nie zawierają szkodliwych metali ciężkich. Poprzez Serię Mondial 2000 deceuninck wprowadza korzystne innowacje, takie jak lepsza izolacja akustyczna, optymalne uszczelnienia zabezpieczające przed wodą i wiatrem, zwiększone bezpieczestwo. Surowiec użyty do wytłaczania profili oraz systemy okienne odpowiadają doskonale różnorodnym normom narzuconym przez liczne organy kontroli (aprobata techniczna ITB AT-152233/2000). Ponadto deceuninck otrzymał certyfikat ISO 9001 wieczący optymalizację wszystkich faz produkcji.
Optymalne uszczelnienie zabezpieczające przed wodą i wiatrem.

Znajdujące się w profilach, dodatkowe rowki odprowadzające wodę wykluczają wnikanie wody. Profile zachodzące na siebie 9 mm i podwójne uszczelnienie sprawiają, że system okien jest wodo- i wiatro-szczelny
Maksymalna izolacja akustyczna Seria Mondial 2000 umożliwia zaszklenie powierzchni okna szybami wielokomorowymi o grubości do 48 mm, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed hałasem. Tłumienie hałasu w oknie standardowym wynosi 30 do 35 decybeli.

Zabezpieczenia domu i mieszkania

Poza systemem okien i drzwi, w ofercie deceuninck znajdują się także elementy dające możliwość całkowitego zabezpieczenia domów - zarówno jeśli chodzi o nowe konstrukcje, jak i budynki do renowacji - a to za sprawą szerokiego wachlarza rolet zwijanych, okiennic, moskitier i obudowy drzwi. Zalety oferty deceuninck są bezsprzeczne - doskonała izolacja, zwiększone bezpieczestwo, prosta konserwacja i łatwe operowanie elementami... Poza tym szeroka gama kolorów umożliwia przeobrażenie domu według indywidualnych upodobań Klienta.

TECHNOLOGIA I PRODUKTY

Okna mają ogromne znaczenie dla wyglądu budynku czy wystroju mieszkania, jednak równie istotne są ich parametry techniczne. Ponieważ każde okno składa się z wielu różnych elementów takich jak ramy, szyby, okucia, uszczelki czy klamki należy zwrócić szczególną uwagę na właściwy wybór tych elementów zarówno ze względu na cene jak i rodzaj materiałów z których są wykonane. Będzie to miało znaczący wpływ na późniejsze ich użytkowanie, oraz na właściwą ochronę przed utratą ciepła czy nadmiernym hałasem.
Jednak samo okno to nie wszystko, konieczne jest jeszcze zamontowanie parapetów zewnętrznych, chroniących ścianę przed wilgocią i zaciekami, ewentualnie parapetów wewnętrznych czy rolet. Firma ALPORT służy Państwu swoim długoletnim doświadczeniem we właściwym doborze okien i drzwi do indywidualnych potrzeb każdego klienta.
ALUPLAST
Firma Alport przy produkcji okien z PCV wykorzystuje sprawdzony system aluplast. "W sład oferty produktowej aluplastu wchodzi sześć systemów profili okiennych: od najpopularniejszych trzykomorowych, aż po najbardziej zaawansowane technologicznie profile sześciokomorowe. Różnorodne szerokości widocznych powierzchni w profilach okiennych aluplastu i różna głębokość zabudowy (od 50 do 80 mm) umożliwiają wybór rozwiązania najlepszego dla danego budynku.



Taka szertoka gama profili to jednak nie tylko estetyka, to przede wszystkim możliwość doboru odpowiednich parametrów. Zwiększenie głębokości zabudowy i liczby komór w profilach okiennych pozwala na wyciszenie budynku oraz na podniesienie izolacyjności termicznej okien, a co się z tym wiąże redukcję kosztów ogrzewania obiektu."

Dlaczego wybrać okno PCV ?
--------------------------------------------------------------------------------

Materiały, które użyto do produkcji okna to profil, okucie oraz szyba. Dwa ostatnie mają podobne zastosowanie w oknach z aluminium czy drewna. W odpowiedzi na to pytanie skupmy uwagę na profil ROPLASTO.

Mały ciężar właściwy, dobre właściwości mechaniczne i elektryczne, dobra przetwarzalność, brak kruchości, odporność na ekstremalne warunki atmosferyczne i na korozję, stabilność w trakcie użytkowania oraz własność samogaśnięcia po usunięciu źródła ognia oraz wysoka chemoodporność pozwoliły na zastosowanie twardego PVC do wytwarzania elementów o długiej żywotności dla budownictwa lub motoryzacji.

PVC jest w szerokim zakresie stosowane do wyrobu kart czekowych, płyt gramofonowych, dyskietek oraz w produkcji szerokiej gamy opakowań. Obojętność fizjologiczna PVC i nietoksyczność pozwala na zastosowanie go w technice medycznej (dreny, węże do płynów infuzyjnych, cewniki, wzierniki, rurki do hemodializy, urządzenia do transfuzji krwi, pojemniki na krew i płyny infuzyjne, rękawiczki jednorazowego użytku).

Profil okienny z tworzywa góruje nad pozostałymi, nie tylko ekobilansem ale także znakomitą odpornością na ekstremalne warunki pogodowe - duże nasłonecznienie, mróz, silne wiatry, słoną bryzę morską itp. Dla przykładu: okna PCV zamontowano w kilkusetletnim forcie Boyard na francuskim wybrzeżu Atlantyku, hotelu Bernina w Alpach, na wysokości 2300 m npm. Także dla wioski olimpijskiej w Barcelonie wybrano to rozwiązanie jako najlepsze technicznie.

W roku 1998 w Bundestagu Partia Zielonych oficjalnie wycofała się ze stanowiska przeciw PVC.







P O W R Ó T